Gürmel GYO
Emlak Konut 50 projede indirim kampanyası başlattı!

Emlak Konut 50 projede indirim kampanyası başlattı!

Emlak Konut GYO, 30 Haziran 2017 tarihinden önce bağımsız bölüm satın alan (konut + ticaret ) ve ödemesi
Gürmel GYO
Ana Sayfa GÜNCEL 6 Kasım 2017 30 Görüntüleme

Sektör konut satışında hedef büyüttü!

Gürmel GYO
Gürmel GYO

FUZUL GRUP YÖNETİM KURULU Başkan Yardımcısı: Eyüp AKBAL
Yüzde 10’luk bir pozitif ivme var

“Rekor yılı 2016’da 1 milyon 341 bin ev alınmıştı. Bu yıl ilk 9 ayda 1 milyon 30 bini aşmış durumdayız. Bu rakam geçen yü ilk 9 aya kıyasla yaklaşık 100 bin fazla konut anlamına geliyor. Yüzde 10’luk bir pozitif ivmeden bahsediyoruz. Bu sene bir rekor sürpriz olmayacak. Keza yabancıya konut satışında geçen yıl ilk 9 ayda 13 bin 210 seviyesindeyken, bu sene ilk 9 ayda rakamın 15 bin 200’ü aştığım görüyoruz. Bu rakamlar bize şunu söylüyor: Bu sene hem yerüye hem yabancıya konut satışında rekor kırarız.”

İNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Nazmi DURBAKAYIM
Yıl sonunda 1.5 milyonu aşarız

“Yılın en durgun döneminde bile artış trendini bozmayan konut satışlan, Eylül ayında reel bir sıçrama gösterdi. Yaz tatilinin son dönemlerinde bile yani Temmuz ve Ağustos aylarında, KDV mdirimi ve vergi muafiyeti nedeniyle önceki satışların kayda geçmesi nedeniyle yükseliş ivmesini devam ettiren konut satışlan, kaydi anlamda artış göstermişti. Eylül ayı ise yeni lansmanlar üe bir yıl ertelemeli ve yüzde 0.70-0.80 bandında faiz oram sunan kampanyaların etkisiyle büyük bir sıçrama gösterdi. Sonuç olarak üçüncü çeyrek sonunda bir milyon sının geçildi ve önümüzde dolu dolu bir üç ay var. Kampanyaların ve yeni lansmanlann devam edeceği bu dönemde, konut faiz oranlarındaki düşüş beklentisi ile yü sonunu 1.5 milyon adetlik satışla kapatabiliriz.”

Gürmel GYO

KUZU GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE CEO’SU: Özen KUZU
Gayrimenkul güvenli liman

“Konut satış rakamlarında Eylül ayında görülen artış, ülke ekonomimiz adına oldukça sevindirici. Rakamlardan da görüyoruz ki emlak sektörü ülke ekonomimiz için güvenli bir limandır. Konut satış rakamlanmn bir önceki yıhn aynı ayma göre yüzde 28.8 oranında artması gayrimenkul sektörünün ne kadar güvenli bir yatırım aracı olduğunun kanıtıdır. Sektör temsücüeri olarak 2017 sonuna kadar konut satış rakamlarının bir önceki yıla göre artacağından umutluyuz.”

ÖZYURTLAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Tamet ÖZYURT
Bu sonuç süpriz olmadı
“Bu rakamlar, beklediğimiz bir sonuç… Taksitlerin 2019 yılma ertelenmesini esas alan ve Eylül ayı itibariyle başlatüan konutta üçüncü seferberlik kampanyasının da etkisiyle satışların önümüzdeki dönemde daha fazla artış göstereceğini öngörüyoruz. Konut, her zaman daha fazla getirişi olan güvenli bir limandır. Bunu büen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değü, konutun güvenli liman olduğu bilinciyle yatırımını sürdürüyor. Bu nedenle bu ivmenin önümüzdeki aylarda da büyüyerek devam etmesini bekliyoruz.”

BABACAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI: İbrahim BABACAN
Sektör desteklenmeye devam edilmeli

“İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olma özelliğini koruyor. TÜlK’in son açıkladığı veriler de konut satışlarındaki canlılığın devam ettiğine işaret ederek aslında bir anlamda Türkiye’nin büyüme ivmesindeki hareketliliğin de devam ettiğini gösteriyor. İnşaat sektörünün hükümetimiz tarafından esteklenmeye devam edilmesi gerektiğine inanıyorum. Geçici olarak KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşüren uygulamanın Eylül ayında son bulmuş olması önümüzdeki günlerde sektörümüzü olumsuz etkileyecektir.”

Gürmel GYO

216 YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Bülent DÜNDAR
Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı

“Yaz mevsimine denk gelen bayramlar, tatil dönemi ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak sakin seyreden gayrimenkul sektörünün Eylül’de büyük bir sıçrama yaşadığım görüyoruz. Yeni lansman ve kampanyaların art arda geldiği Eylül ayında konut satışlarında artışı görüyoruz. 2017 sonunda da hem satışlarda hem ruhsatlarda rekor denecek rakamlar beklemek hayal olmayacaktır. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecektir. Demir ve çimento gibi inşaat maliyetlerini etkileyen fiyat artışlan konut fiyatlarına zam olarak yansıyacaktır. O nedenle konut almak isteyenlere bir an önce harekete geçmelerini öneririm. Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı.”

CİHAN İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Ertuğrul Yavuz PALA
Devlet desteği çok önemli

“Rakamlar sevindirici. TÜİK rakamlan bize ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün, bu yıl sonuna kadar büyümesini sürdüreceğini gösteriyor, özellikle büyük şehirlerde konut sektörünün canlılığını koruduğunu, yatırımların hız kesmediğini istatistiksel verilerde de görüyoruz. Yaz aylarında mevsimsel nedenlerden ötürü yaşanan satıştaki düşüş, Eylül ayında okulların da başlamasıyla yükselişe geçti. Ekim ve Kasım aylarında da konut satışlan artan bir grafik gösterecektir. En güvenilir ve ciddi prim getirişine sahip olan gayrimenkul, yine en iyi yatırım aracı olacak. Öte yandan; yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.”

KONUTDER BAŞKANI: Altan ELMAS
Yabancıya satış ivme kazandı

“Hükümetin vergi teşvikleri karşılık buldu ve konut satışlarını rekor seviyelere getirdi. Yabancıya konut satışlan da son ‘ dönemde düzenli bir biçimde artıyor, yılın son 3 ayında da yabancıya satişm artarak süreceğini tahmin ediyorum. Son olarak geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek bina inşaatı maliyet endeksine göre bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında yüzde 4.8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 22.1 artışın olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde üçüncü çeyrek işçilik endeksinde yüzde 2, malzeme endeksinde ise yüzde 5.6 seviyesinde bir artışın olduğunu görüyoruz. Tüm bu maliyet artişlanna rağmen biz konut üreticileri olarak konut fiyatlarına artış yansıtmadık. Konut alıcıları için konut ediniminde en doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz.”

Takvim Ek

KAYNAK

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com