Gürmel GYO
Emlak Konut 50 projede indirim kampanyası başlattı!

Emlak Konut 50 projede indirim kampanyası başlattı!

Emlak Konut GYO, 30 Haziran 2017 tarihinden önce bağımsız bölüm satın alan (konut + ticaret ) ve ödemesi
Gürmel GYO
Ana Sayfa KENTSEL DÖNÜŞÜM 31 Ekim 2017 44 Görüntüleme

İstanbul Küçük Armutlu kentsel dönüşüm projesi başlıyor!

Gürmel GYO
Gürmel GYO

Sarıyer’de Küçük Armutlu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Mahallesi kentsel dönüşüm planı açıklandı. İstanbul’da gecekondulaşma simgesi olan bölge için hazırlanan planda 140 hektar alan inşa edilecek. 3 bin 498 yapı yıkılacak.

Boğaz ayaklarının altında
Bölgeyi değerli kılan özelliklerinden biri yükseklik nedeniyle boğaz manzarasına sahip olması. Etrafının TEM Otoyolu ile çevrilmiş olması, metroya 2 km, iskeleye 1 km uzaklıkta olmasının dışında bölgenin bulunduğu merkeze yeni bir devlet hastanesi ve İBB merkez binasının kurulması da mahallenin değerini yükselten faktörlerin arasında yer alıyor.

Neredeyse tamamı kaçak
Alanın yüzde 95.4’ü konut alanı olarak kullanılıyor. 3 bin 498 yapının 3 bin 337’si konut, 109’u konut+ticaret, 22’si ticaret alanı olarak kullanılırken, 3 eğitim, 2 idari, 1 sağlık, 1 sosyal, 7 dini, 16 teknik altyapı binası bulunuyor. Rapora göre kentsel dönüşümde en önemli noktalardan biri mülkiyet sorunu. Bölge sakinleri özel mülkiyetinde olan binaların yıkımında sıkıntı çıkarabileceği ifade ediliyor.

Gürmel GYO

İTÜ ve İBB’ye ait
Küçük Armutlu’da yapılacak olan kentsel dönüşümü kolaylaştıran faktör ise özel mülkiyet alanının oranının sadece yüzde 1,3 olması. Alanın Yüzde 36,5’i istanbul Teknik Üniversitesi’ne, yüzde 53’ü istanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait.

Sarıyer’de Küçük Armutlu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde 140 hektarlık alan için kentsel dönüşüm raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklandı. İstanbul’da gecekondulaşma alanları içinde simgesel öneme sahip Küçük Armutlu’nun mülkiyetin yüzde 98’i kurumlara ait. Boğaziçi manzaralı mahallenin bir dönem terör ile anılmış olması ise onu simgesel hale getiren etkenler bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

50’li yıllarda yapılaştı
Küçük Armutlu’nun geçmişi 1950’li yıllara dayanıyor. 1950’li yıllarda Karadeniz Bölgesi’nden 10’a yakın ailenin bu alana gelmesi ve taş ocağında çalışması, ardından taşocağı sahibinin evinin etrafına işçileri yerleştirmesiyle bölge ilk gecekondulaşma başladı. Bölgeye göç edenlerin yarısının Sivas, Rize ve Tokat’tan geldiği belirtiliyor bakanlık tarafından hazırlanan raporda ifade ediliyor. 1980’li yılların başından itibaren Sarıyer’de ulaşımın gelişmesiyle gecekondulaşma arttı. Kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilecek olan mahallede gecekonduların yüzde 21’i 1980’lerden önce, yüzde 79’unun ise 1980’lerden sonra yapıldı.

Yeşil alan artacak 
Kentsel dönüşüm kapsamında hazırlanan raporda riskli alan olarak belirlenen 140 hektarlık bölgenin yüzde 62,8’i konut alanlarından oluşurken yeni imar planında konut+ticaret alanı yüzde 51,41 olarak belirtildi. Kentsel donatı alanları yüzde 1,35’den yüzde 8,18’e, açık ve yeşil alanlar ise yüzde 0,8’den 24,87’lik alana çıkarıldı. Hazırlanan planda 8 eğitim alanı, 1 sağlık tesisi, 3 ibadet yeri, 2 sosyal kültürel tesis alanı ve teknik altyapı alanı bulunuyor.

Vatan Gazetesi

KAYNAK

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com